"Tomek, planujemy tak jak potrafimy. Wystarcza nam to, bo zamówienia wychodzą o czasie. Co tu usprawniać❓"
A no właśnie. Planowanie produkcji.
Pracowałem kiedyś w dużej korporacji, gdzie miałem możliwość poznać jednego z bardzo wysoko postawionego szefa ds. operacji dla całej organizacji, a ten powiedział mi: "Tomek, w tej firmie na C-Level poziomie, praktycznie każdy miał styczność z planowaniem produkcji. To dla nas bardzo ważny obszar.".
Pomyślałem wtedy, że to dosyć imponujące. 💡
No ale dobra, skoro to takie ważne i cenne to co się za tym kryje? Jakie są kluczowe elementy dobrze zorganizowanego planowania produkcji? Które czynniki najmocniej wpływają na to czy planowanie w organizacji jest dobrze zorganizowane? 📈
Dzisiaj przedstawię Wam kilka spostrzeżeń z mojego warsztatu.🤜🤛
1️⃣ Metoda -> Samo planowanie w firmie produkcyjnej owszem jest kluczowe. Ale aby było skuteczne należy zadać sobie trud w określeniu, w jakiej metodzie planowania chcemy pracować. Możemy produkować materiał pod zapas (korzystne przy sezonowości lub nieprzewidywalnym popycie) lub pod zamówienia (przy bardzo drogich wyrobach o bardzo wysokich kosztach wytworzenia lub przy utrudnionym składowaniu). Moim zdaniem nie ma złotego środka. Należy to indywidualnie rozpatrzyć przez organizację i mieć świadomość efektów, jakie niesie za sobą dana metoda.
2️⃣ System -> Można planować w taki sposób, że produkcja jest usamodzielniona 😦 "że co?" 😦. Spokojnie spokojnie, nadal panujemy nad tym, co się dzieje jednakże etap, o którym piszę nie wymaga określania go w czasie np. na harmonogramie. Przychodzi mi na myśl przykład gdzie produkujemy np. 100 różnych rodzajów kurtek, ale każda z nich ma taki sam zamek, którego produkcja może być ciągła i nie koniecznie planowana. Taka produkcja może dziać się samoistnie pod nadzorem i kontrolą (np. metodą KANBAN). Druga strona medalu... to procesy, które muszą być inicjowane poprzez jasno określone etapy w kalendarzu produkcji. Czyli na powyższym przykładzie realizacja produkcji poprzez wprowadzenie sztuk do planu na konkretnych etapach, 15 zielonych kurtek, 10 czerwonych itd.
3️⃣ Specyfika materiałowa -> Uwzględnienie tego elementu przy podejściu do planowania może mieć duże znaczenie. Bo jeżeli produkujemy kurtki to dobrze by wiedzieć kiedy zmieniamy kolekcję, a kiedy produkujemy żywność to na jakich datach ważności pracujemy. Innymi słowy, polityka zasobów materiałowych mocno oddziałuje na metodę planowania produkcji. Na to nakładają się wszelkiej maści analizy dodatkowe (obrót zapasami, wiekowanie zapasów, cykliczność dostępności materiałowej itp.), które powinny wspomóc nas w podjęciu decyzji związanych z wykorzystaniem zapasów.
4️⃣ Narzędzie do planowania -> Prawdę powiedziawszy to co firma to inne narzędzie. Miałem okazję pracować na SAP, IFS, Subiekt, Comarch, Excel i Arkusze Google.😁 Nie odważę się stwierdzić, że jest jakiś lider w tej materii na rynku. To, co najważniejsze z tego punktu co chciałbym przekazać to, że ❗narzędzie do planowania ma wspomagać planistę, a nie planista narzędzie do planowania❗ Ma ono być czytelne, przejrzyste i spełniać oczekiwania biznesu. Wystarczająco dyplomatycznie, ale tak naprawdę uważam. Excel też się nada, jeżeli jest odpowiednio przygotowany, a biznes nie potrzebuje niczego większego. Problemem może okazać się moment, w którym biznes będzie potrzebował czegoś większego, a my tego nie zauważymy. Zaczynają się wtedy rosnące zapasy materiałowe, przestoje produkcyjne, zaległości sprzedażowe, i niekorzystny cykl obrotu gotówką w firmie.
5️⃣ Cele (KPI) -> Wszystko świetnie. Ale w jaki sposób sparametryzować jakość planowania produkcji? Generalnie to nie jest obligatoryjne, aby kontrolować sam proces planowania jakimś wskaźnikiem, ale pozwólcie mi dokończyć. Samo planowanie powinno zawierać wskaźniki wydajności i efektywności działania produkcji. Planista przygotowujący plan musi rozumieć, jaki ma materiał do obsłużenia. Gdzie są miejsca, w których wymagana jest większa czujność i monitoring. Jakie elementy musi "mieć z tyłu głowy", aby plan był bezpieczny i osiągalny. W jednej organizacji, w której pracowałem i prowadziłem projekty, przyszło mi zmodernizować planowanie produkcji z bardzo ogólnego podejścia do bardzo szczegółowego. W tamtym momencie wprowadzony został parametry określający procent zagospodarowania czasu roboczego produkcji. Planista mając do zagospodarowania 15 godzin (2 osoby po 7,5h) musiał zagospodarować na prace minimum 98% tego czasu na prace zawarte w normie produkcyjnej. Po co to wdrożono? Jaki był cel? Proste - standaryzacja norm, budowanie świadomości pracowników, zwiększenie znaczenia metody planistycznej, zagospodarowanie czasu i przeciwdziałanie marnotrawstwu oraz zwiększenie jakości widokowej na kształtowanie się poziomów zapasów materiałowych. Czy można było bez? Można było, ale w tamtym momencie biznes tego wymagał. Był to również element szkolenia planistów, którzy z tak szczegółowym planowaniem mieli pierwszy raz do czynienia. Dzisiaj wiem, że było to bardzo trafne podejście.
6️⃣ Kompetencje -> Sama chęć nie wystarczy (ale to już i tak dużo). Odpowiedni pakiet kompetencji i nastawienia to istotny element sprawnego i celnego planowania produkcji. Te kompetencje kształtują się z czasem. Nie znam osobiście żadnego szkolenia, które w 8, 10 czy 16 godzin przekształcą pracownika produkcji w planistę produkcji. To element bardzo istotny i wymaga wprawy i czasu. Czy konieczna jest znajomość technologii, aby być planistą? Nie, nie jest konieczna. Czy jest przydatna? I to jeszcze jak! Miałem kiedyś taki przypadek, że nowo zatrudniona planistka wdrażając się w nową firmę przy popełnianiu błędów z planowaniem była wyręczana przez .... Brygadzistów. Ci byli na tyle profesjonalni, że rozumieli sytuację nowej koleżanki i nie robili z tego tytułu żadnych problemów, dzięki czemu wyniki były dowożone, koleżanka mogła się uczyć, a firma się rozwijała. Swoją drogą wspomniana persona dzisiaj jest Liderem Zespołów Planistycznych w tej samej firmie. To wiele mówi o kompetencjach i planistki i brygadzistów.
7️⃣ Świadomość i oczekiwania -> To teraz może bardziej holistycznie. Jaki wpływ na jakość planowania ma ogólna świadomość szerokiego zespołu firmy? Tego bliżej z nim powiązanego (produkcja, magazyn) z tym trochę mniej (Sprzedaż, IT)? No właśnie okazuje się, że jest to element który warto kultywować w organizacjach. Bynajmniej nie chodzi mi o to, aby każdy w firmie poznał metodę planistyczną i ją rozumiał, ale aby osoby, których praca po części uzależniona jest od planowania produkcji rozumiały, że taki mechanizm w firmie istnieje i należy z nim współpracować, a nie jemu przeciwdziałać. Bardzo przyjemną historię wspominam z jednej z moich byłych firm, gdzie po pewnym okresie pracy z bardzo dobrze zorganizowanym planowaniem produkcji, zespół marketingowy "bookował" sobie produkcję egzemplarzy wystawowych z odpowiednim wyprzedzeniem wiedząc, że dzięki takiemu podejściu mogą spać spokojnie i sztuki zamówione będą na czas. Oczekiwania, co do planowania produkcji powinny być określone przez potrzeby. Skoro mamy backlogi zamówień, skoro mamy duże koszty wytworzenia, skoro nasza jakość wymaga uwagi, to warto zastanowić się nad tym czy jesteśmy w odpowiednim miejscu z planowaniem produkcji. Może warto się niemu przyjrzeć.
Dla mnie osobiście planowanie produkcji, to element z którym działam od ponad 10 lat. To o czym tutaj napisałem to pokłosie 5 różnych organizacji w których pracowałem i odpowiadałem za planowanie, dziesiątek firm w których poznałem metody planowania, setek osób z którymi te doświadczenia wymieniłem i nadal wymieniam. Gdybyś chciał / chciała abym rzucił okiem na Twoje procesy planowania produkcji, daj znać.
Tomasz Bednarczyk
Konsultant Operacyjny / Właściciel
Vanguard Poland
+48 690 544 268
#PlanowanieProdukcji #Produkcja #PrzepływMateriałowy #Jakość #KPI #Cele #Kompetencje #Metoda #MTO #MTS #System #Push #Pull #SpecyfikaMateriałowa #FIFO #LIFO #FEFO #SAP #IFS #Subiekt #Geoede #Harmonogramowanie #ŚwiadomośćPlanowania #OczekiwaniaBiznesowe #Wydajność #Efektywność #Zagospodarowanie #RoboczoGodzina #ZasobyLudzkie #Szkolenia #VanguardPoland #Konsultacje #Doradztwo #Operacje #Magazyn #Logistyka #Intralogistyka #Rozwój
Comentarios